Witamina C i jej wpływ na testosteron

Chyba nie ma nikogo, kto nie zna witaminy C czyli kwasu askorbinowego, chyba najbardziej przebadanego, a ze względu na cenę i dostępność również najczęściej stosowanego suplementu diety na świecie.

O jej pozytywnym wpływie na organizm ludzki napisano niezliczone publikacje. Ma oświadczenie zdrowotne o jej pozytywnym wpływie na prawie wszystkie części ludzkiego ciała.

Ale co z wpływem witaminy C na testosteron? Ten temat nie jest tak często poruszany. Jak dotąd.

Kwas askorbinowy i jego wpływ na testosteron

Witamina C jest jedną z podstawowych witamin niezbędnych do przeżycia i, jak wspomniano powyżej, jest jednym z najtańszych, najbezpieczniejszych i najbardziej rozpowszechnionych suplementów diety na świecie.

Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, a jej główną pozytywną właściwością jest to, że działa jako antyoksydant, czyli przeciwutleniacz. Jednak większość ludzi nie kojarzy, iż witamina C działa również jako oksydant, czyli utleniacz. Zależy to tylko od tego, czego organizm w danej chwili potrzebuje.

Pomaga również w biosyntezie kilku enzymów ustrojowych i np. w połączeniu z czosnkiem niesamowicie podnosi poziom tlenku azotu we krwi, poprawiając tym samym ukrwienie i dotlenienie mięśni. Ale jak ta witamina wpływa na poziom testosteronu u mężczyzn?

  • Po pierwsze, w tym badaniu in vitro (czyli w probówce) wykazano, że witamina C działa jako donor elektronów, a tym samym może regenerować uszkodzone cząsteczki testosteronu nawet o 58%. Inne podobne badanie pokazuje, że witamina C była w stanie zwiększyć poziom testosteronu w komórkach Leydiga.
  • Kilka badań na zwierzętach wykazało, że witamina C chroni komórki jąder Leydiga przed stresorami oksydacyjnymi, takimi jak alkohol, hałas, stres, ołów, kadm, antybiotyki, arsen, PCB i inne. Podobne działanie ochronne obserwowano u ludzi.
  • Ostatnią rzeczą, o której warto w tym względzie wspomnieć, jest stwierdzony w tym badaniu fakt, że suplementacja witaminą C obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. A stosunek testosteronu do kortyzolu w organizmie na korzyść testosteronu skutkuje powstaniem efektu anabolicznego.

A więc w skrócie. Każdy, kto chce chronić swój organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, powinien przyjmować witaminę C jako suplement diety. Witamina C pomaga również ciężko trenującym sportowcom w redukcji kortyzolu, a tym samym wywołuje efekt anaboliczny w organizmie.

A ile witaminy C powinniśmy przyjmować?

Nie ma tutaj całkowicie jasnej odpowiedzi. Jeśli jesteś zdrowy, twój organizm ma stosunkowo dużą podaż witaminy C (około 2 g). Możesz utrzymać ten poziom przyjmując 100 mg kwasu askorbinowego dziennie. Zalecana dzienna porcja (RWS) witaminy C to 80–100 mg. Tę niewielką ilość można stosunkowo łatwo uzyskać z pożywienia (kiwi, owoce cytrusowe itp.) lub z wysokiej jakości multiwitaminy.

Jeśli jednak jesteś zestresowany lub narażony na działanie substancji wywołujących stres oksydacyjny w twoim ciele, wyższe dawki (1–5 g/dzień) witaminy C ochronią komórki Leydiga przed uszkodzeniem. Aby zmniejszyć zawartość kortyzolu w ciele, wystarczy 1–3 gramy witaminy C dziennie.

Najlepszą formą suplementacji witaminy C jest czysty kwas askorbinowy, który można kupić wszędzie lub jako część wysokiej jakości multiwitaminy zawierającej 100 mg witaminy C.

Podsumowanie

Czy witamina C podnosi poziom testosteronu w organizmie? Nie bezpośrednio, jeśli ściśle trzymamy się faktów z najnowszych badań dotyczących wpływu witaminy C na organizm człowieka. ALE (!!!) W dzisiejszych gorączkowych czasach, kiedy organizm jest narażony na wiele toksyn pochodzących z niedożywienia, złego powietrza lub siedzącego trybu pracy, niektóre procesy oksydacyjne zachodzą bezpośrednio w gonadach. Zwiększone spożycie witaminy C chroni cząsteczki testosteronu przed utlenianiem z powodu czynników stresowych.

I to jest jeden z powodów, dlaczego naszym zdaniem większość mężczyzn powinna korzystać z suplementacji witaminą C.

Źródło: http://www.anabolicmen.com/vitamin-c-testosterone/ (za zgodą autora)

 

Artykuł opublikowano 19 lutego 2016 roku w serwisie primulus.cz

Podoba ci się ten artykuł?
Udostępnij lub wyślij go swoim znajomym.
Wróć do bloga